USG 3D i 4D

Kobiety w ciąży coraz częściej decydują się na USG 3D i 4D. Dzięki badaniu USG podpatrują rozwijające się w ich brzuchu dziecko i upewniają, że jest zdrowe. Co warto wiedzieć o USG trójwymiarowym? Na czym polega USG 3D i 4D.

Każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu USG w ciąży trzy razy – w każdym z trymestrów ciąży: między 11. a 13. i 18. a 22. tygodniem ciąży oraz po 30. tygodniu ciąży. To ważne, aby badania USG odbyły się właśnie w tych terminach, gdyż wtedy lekarz zwraca uwagę na konkretne aspekty rozwoju dziecka. Coraz bardziej popularne są badania USG 3D i 4D. Czy warto je zrobić? Badanie USG trójwymiarowe jest wykonywane nowoczesnymi aparatami ultrasonograficznymi i nierzadko jest to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Często uczestniczy w nim przyszły tata oraz rodzeństwo. Pozostaje po nim pamiątka – zdjęcia (USG 3D) oraz film (USG 4D). Zanim się na nie zdecydujesz, warto wiedzieć, na czym polega badanie USG 3D w ciąży i czego możesz po nim oczekiwać.

 

Badanie USG 3D w ciąży: jak wygląda

W czasie badania USG trójwymiarowego dziecko jest widoczne na ekranie monitora w trzech wymiarach jako nieruchoma bryła. Dzięki trójwymiarowości lekarz może dokładniej obejrzeć płód z zewnątrz i dowiedzieć się o nim szczegółowych informacji. Fragment ciała dziecka, np. nóżka czy główka, może być obracany na monitorze i oglądany z różnych stron. Badanie USG 3D w ciąży daje taki efekt, jakby wewnątrz macicy zainstalować aparat fotograficzny i wykonywać dziecku zdjęcia.

 

Czym różni się badanie USG 3D od 4D?

Badanie USG 4D to USG trójwymiarowe ruchome – dziecko rejestrowane jest w ruchu, czyli na monitorze oglądamy ruchomy obraz. Dzięki temu widzimy maleństwo na żywo – kiedy się obraca, robi różne miny. To tak, jakby wewnątrz macicy zainstalować kamerę i podpatrywać, co właśnie robi maluszek. Różnica pomiędzy USG 3D i 4D polega więc na tym, że w 3D mamy

 

Ile trwa badanie USG 3D i 4D

Dlaczego badanie USG 3D i 4D zwykle trwa dłużej niż USG 2D? Standardowo badanie USG trwa około 20 minut. Tyle czasu potrzebuje lekarz, by dokładnie obejrzeć dziecko i ocenić jego budowę. Natomiast badanie trójwymiarowe trwa zwykle dłużej, ponieważ zawiera w sobie dokładne badanie w technice 2D oraz wizualizacje dziecka w technice 3D i 4D. Ten obraz jest zawsze dodatkiem do badania 2D. Poza tym trójwymiarowy obraz z malcem w roli głównej na tyle podoba się przyszłym rodzicom, że lekarz pozwala na dłuższe jego oglądanie. Dodatkowo robi zdjęcia i nagrywa film (jeśli wykonuje badanie USG w technice 4D).