USG

Ultrasonografia jest łatwo dostępną, nieinwazyjną. Badanie USG jest bezbolesne i niegroźne. Pozwala ono uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Zalety badania ultrasonograficznego to również fakt, że może ono być bezpiecznie powtarzane u tej samej osoby, umożliwia precyzyjne wykonanie pomiarów narządów i głębokości ich położenia, co jest istotne na przykład podczas biopsji narządów. W niektórych przypadkach stosowany jest również kontrast, który podawany jest dożylnie. Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w narządach. W przypadku USG, w przeciwieństwie do badań rentgenowskich nie naraża chorego na promieniowanie. Dzięki badaniu możliwe jest określenie kształtu, wielkości, położenia danego narządu. Poniżej opisano najczęstsze lokalizacje i poszczególne wskazania do wykonania badania.

USG jamy brzusznej – jest najczęstszym badaniem wykonywanym w codziennej praktyce. USG jamy brzusznej wykonuje się, by określić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, aorty, pęcherza, gruczołu krokowego i macicy. Podczas badania słabo widoczne są żołądek, dwunastnica czy dalsze części jelit.

 

USG wewnętrzne

Badania te polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała głowicy ultrasonograficznej. Jest to badanie endowaginalne.

Badanie endowaginalne to inaczej USG dopochwowe. USG dopochwowe jest podstawowym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym w ginekologii i położnictwie. Polega ono na wprowadzeniu do pochwy ultrasonograficznej sondy, dzięki której możliwe jest odnalezienie i precyzyjna ocena zmian pojawiających się w narządach rozrodczych kobiety. Według specjalistów badanie to, obok badania cytologicznego, powinno stanowić element każdego badania ginekologicznego.

 

USG w ciąży

W dzisiejszych czasach standardem jest wykonywanie USG podczas ciąży. Pozwala ono monitorować rozwój płodu. Lekarze ginekolodzy zalecają wykonanie badania przynajmniej trzy razy w ciągu całego okresu ciąży – pierwsze między 11 a 14 tygodniem, drugie między 11 a 22, a trzecie po 30 tygodniu ciąży.

W pierwszym trymestrze badanie powinno być wykonywane za pomocą sondy dopochwowej. W kolejnych trymestrach wykonywane jest przez skórę powłok brzusznych.

Wykonanie ultrasonografii u kobiet w ciąży pozwala na zobrazowanie ułożenia łożyska, ukazuje rozwój płodu, a nawet pozwala na określenie jego płci oraz wieku. Obecnie dostępne są również

aparaty 3D i 4D.

 

USG tarczycy

USG tarczycy umożliwia dokładną ocenę wielkości oraz ewentualnych zmian w obrębie narządu (np. guzków, torbieli, które dodatkowo można łatwo nakłuć pod kontrolą USG). Wskazaniem do wykonania badania są między innymi nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym oraz nieprawidłowe wyniki hormonów tarczycy lub TSH.

 

USG sutka

USG sutka - jest wskazane głównie u młodych kobiet do 40 roku życia. W tym okresie w piersiach przeważa tkanka gruczołowa i jest duża szansa na zaobserwowanie jakichkolwiek zmian mogących powodować powstawanie guzów piersi. Natomiast u kobiet starszych ta metoda nie wystarcza, gdyż po 45 roku życia tkanka gruczołowa zanika.